ارت الکترونیکی

ارت الکترونیکی

واقعیت یا ادعا؟!

نویسنده: بابک زمانی، 1397/8/10

ارت الکترونیکی

شاید این روزها به علت بازار داغ مبحث ارتینگ از سوی یک سری شرکتهای فعال در این زمینه به واژه ارت الکترونیکی برخورده باشیم، واقعیت عمر خیلی کنجکاو شدم در این زمینه اندک تحقیقی انجام دهم برای همین تصمیم گرفتم جلسه ای را به بهانه همکاری بایکی از این شرکتهای تولید کننده ارت الکترونیکی هماهنک کنم.

جلسه در عصر یک روز پائیزی در محل شرکت تولید کننده ارت الکترونیکی برگزار گردید ، در این جلسه سه نفر از مسئولین شرکت حضور داشتن و جلسه رو یکی از اعضا، با بیان مزایای این دستگاه جدید آغاز کرد :

" این دستگاه یک دستگاه جدید در دنیا می باشد و فقط نمونه اصلی این دستگاه در کشور آمریکا است ، مدل اصلی این دستگاه در صنایع نظامی آمریکا مورد استفاده قرار میگیرد و انحصار این دستگاه هم در دست کشور آمریکاست ما توانستیم از طریق مهندسی معکوس نمونه این دستگاه رو در ایران تولید کنیم و انحصار این دستگاه رو از کشور آمریکا در بیاریم "

"این دستگاه به علت مشکلات عظیم چاه ارت جایگزین بسیار مناسبی برای کارخانجات صنعتی و شرکتها و منازل مسکونی و حتی سیستم اتوماسیون و اسکادا می باشد"

" این دستگاه مقاومت بسیار پائینی نسبت به چاه ارت دارد و مقاومت آن 0.5 اهم است این مقدار مقاومت به قدری مطلوب است که حتی رسیدن به این مقاومت در اجرای چاه ارت محال و غیر دست یافتی می باشد "

" عمر چاه ارت حدودا سه سال بیشتر نیست و از طرفی نگه داری چاه ارت بسیار کار دشوار و بیهوده ای است دستگاه ارت الکترونیکی تولید ما این مشکلات رو حل کرده و عمر بسیار طولانی دارد و هیچ نیازی به بازدید های دوره ای و نگه داری ندارد در حال حاضر بیش از 2000 پروژه این دستگاه نصب شده است و نامه های مکتوب از رضایت مندی مشتریان ما وجود دارد "

" البته این رو هم بگیم که این دستگاه فعلا برای چاه ارت مخصوص صاعقه و کارخانجات صنعتی بالای 400 آمپر کارایی ندارد اما در حال بررسی و مطالعه در این زمینه هم هستیم که در آینده نچندان دور بتوانیم به این عمر مهم هم برسیم "

" این دستگاه دارای تائیدیه تست EMC از دانشگاههای معتبر کشور می باشد و استانداردهای لازم در این خصوص را اخذ کرده است"

حدود ده دقیقه از مزایای این دستگاه در این جلسه صحبت شد و من هم که خیلی کنجکاو بودم فقط کوش کردم و هیچ سخنی نگفتم بعد از پایان پرزنت این دستگاه ارت الکترونیکی من چند تا سوال از مسئولین این شرکت دانش بنیان پرسیدم .

شروع صحبتهای من به این ترتیب بود که هدف از اجرای چاه ارت در واقع تولید یک مداری الکتریکی است ، که در این مدار ما یک مقاومت پائینی به روشهای مرسوم ( چاه ارت ، میله راد ، تسمه مسی ) ایجاد می کنیم .کلیه این روشها در واقع تولید یک مقاومت بسیار پائین تر نسبت به بدن انسان و مقاومت دستگاههای الکتریکی می نماید. در واقع زمین به عنوان مرجع و نقطه صفر بهترین و ایمن ترین فضای لازم برای هدایت جریان نشتی و تخلیه الکتریکی ناشی از اتصال کوتاه بروی دستگاههای الکتریکی وهدایت امواج صاعقه به سمت زمین می باشد . در بحث چاه ارت علاوه بر ایجاد مقاومت پائین (نه الزاما زیر دو اهم) مبحث گرادیان ولتاژ هم حائز اهمیت است . آیا دستگاه ارت الکترونیکی هم چنین عملکردی دارد ؟

پاسخ شرکت تولید کننده : بله دستگاه ما مقاومت بسیار پائین دارد در حدود 0.5 اهم

این جریان نشتی ایجاده شده بروی دستگاه و جریان ناشی از اتصال کوتاه به چه ترتیبی در دستگاه ارت الکترونیکی کنترل می شود ؟

پاسخ شرکت تولید کننده : بصورت گرما تلف می شود.

یعنی شما می فرمائید دستگاه ارت الکترونیکی که به عنوان جایگزین چاه ارت استفاده می شود این جریان تخلیه رو بصورت گرما کنترل میکند به نظر شما این دستگاه ارت الکترونیکی خودش یک منبع خطر برای یک مجموعه نخواهد بود ؟

پاسخ شرکت تولید کننده : البته این دستگاه ارت الکترونیکی یه تکنولوژی داره که محرمانه هست و ما نمیتوانیم به شما بگیم که این گرما رو در خودش چگونه دفع میکنه و حتی این دستگاه رو در یکی از دانشگاههای معتبر کشور تست EMC کردن و حتی استاندارد لازم هم پاس کرده و ما در فکر این هم هستیم که خود دستگاه رو هم توسط یکی از شرکتهای بیمه بتوانیم برای خریدارها بیمه نمائیم.

تست EMC که شما فرمودین دستگاه شما اخذ کرده در واقع تست تداخل امواج مغناطیسی هست یعنی اینکه دستگاه ارت الکترونیکی هیچ تداخل مغناطیسی به دستگاههای الکترونیکی اطراف خودش نمیگذاره این تائیدیه شما هیچ اطمینان خاطر به خریداران این دستگاه نخواهد داد چرا چون دائم خریداران باید نگران انفجار و حریق احتمالی در این دستگاه باشند ، چطور شما می فرمائید این دستگاه تکنولوژی خاصی داره و انحصارا دست شماست حتما اون قسمت از مدار الکترونیکی که داخل رزین پوشانده شده رو می فرمائید؟اساس دستگاه شما بر مبنای تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ساخته شده است مطمئنا ار عناصر الکترونیک قدرت جهت مدار فرمان و کنترل و مدارهای الکتریکی همچون کنتاکتور و کلید استاپ استارت و کلید منیاتوری تشکیل شده است که علاوه بر اینکه خودشون مصرف کننده انرژی الکتریکی هستن چطور میتوانند گرما و این جریان نشتی و جریان حاصل از اتصال کوتاه رو در خودشون کنترل کنند و دچار تولید گرما و حرارت و انفجار و حریق نشوند ؟

من برای فهم بیشتر این موضوع مثال ساده ای برای مسئولین شرکت زدم " همه ما مطمئنا از خودرو استفاده می کنیم مصرف اکثر خودروهای ما با سوخت بنزین تامین میشه چه لزومی دارد ما به پمپ بنزین برویم خوب همه ما دو گالن 20 لیتری بنزین گوشه خانه بگذاریم و در مواقع لزوم از این دو گالن بنزین برای سوخت خودرو استفاده کنیم ؟مطمئنا این حرکت ما یک حرکت اشتباه است چون ما هر لحظه باید نگران انفجار و یا آتش سوزی در منزل خودمان باشیم ، دستگاه ارت الکترونیکی شما که به گفته خودتون جایگزین بسیار مناسب چاه ارت است دقیقا حکم همین دو گالن بنزین رو داره تازه شما می فرمائید قراره دستگاه رو هم بیمه کنید ؟ ما داریم دستگاه ارت الکترونیکی رو به عنوان جایگزین چاه ارت خریداری می کنیم و اون رو داخل مجموعه خود قرار میدهیم که هر لحظه باید نگران باشیم این دستگاه بر اثر عبور جریان نشتی و جریان اتصال کوتاه بوجود آمده از سوی مصرف کننده خطر انفجار و آتش سوزی رو داشته باشد برای حفاظت خود دستگاه شما چه فکری کرده اید این دستگاه شما رو ما باید داخل حیاط یا داخل تراس و یا در یک اتاق کاملا مسلح و ایمن قرار بدیم ؟مگر احداث یک حلقه چاه ارت انقدر کار دشواری هست که ما به جای آن از دستگاه ارت الکترونیکی استفاده کنیم ؟"

پاسخ شرکت تولید کننده : کنتور برق هم برای ساختمان امکان دارد خطر ساز باشد.

قیمت دستگاه ارت الکترونیکی چقدر است ؟

پاسخ شرکت تولید کننده: برای مصارف مسکونی سه میلیون تومان برای مصارف صنعتی نه میلیون تومان

شما می فرمائید 2000 دستگاه ارت الکترونیکی با این قیمت به مشتریهای خود فروخته اید ؟ چطور مشتریهای شما بدون برآورد و مقایسه با هزینه اجرای چاه ارت بهای عجیب و زیادی بابت این دستگاه باید پرداخت کنن ؟ من برای شما در هر ساختمان مسکونی با صفحه 3*50*50 با سیم مقطع 35 و حفر چاه به عمق 5 متر و مواد مخصوص چاه ارت مطابق استاندارد مبحث 13 نظام مهندسی در هر جای ایران چاه ارت اجرا میکنم با دو میلیون تومان نهایتا با صفحه بزرگتر و مقطع سیم بیشتر برای کارخانجات صنعتی با حداگثر پنج میلیون تومان چطور مشتریهای شما این هزینه گذاف و بیهوده رو به دستگاه ارت الکترونیکی باید پرداخت کنن که خود اون دستگاه هم نیاز به اجرای چاه ارت داره ؟ تازه این دستگاه شما هم مثل یه دستگاه الکتریکی هر لحظه به عنوان مصرف کننده عمل میکنه و برای مشترکین هزینه کیلووات ساعت داره ؟استهلاک قطعات الکترونیکی و الکتریکی این دستگاه ارت الکترونیکی رو چکار کنیم آیا این تبعات مالی و ریالی برای خریداران این محصول نخواهد داشت ؟مطابق استاندارد IEC , BS,IEEE هیچ دستگاهی جایگزین چاه ارت نخواهد بود و الزام بر اجرای چاه ارت و و رعایت اصول همبندی در هر شرایط شده است . اجرای صحیح چاه ارت با رعایت استاندارد و متریال مناسب بیش از 30 سال قابل استفاده می باشد چه کسی ادعا کرده که عمر چاه ارت سه سال است ؟ دستگاه ارت الکترونیکی چند سال عمر میکند ؟ دستگاه ارت الکترونیکی در واقع یک دستگاه محافظ جان است که به عنوان حفاظت پشتیبان در کنار اجرای چاه ارت وسیستم ارتینگ قابل استفاده است در واقع دستگاه ارت الکترونیکی همون کلید کنترل جریان نشتی یا همون کلید محافظ جان (RCD) می باشد . دستگاه ارت الکترونیکی تولید شرکت شما حتی قادر به حذف هارمونیک های بوجود آمده در شبکه به گفته خودتان هم نیست و این خود ضعف سیستم طراحی حفاظتی شما هم هست ، به نظر بنده که عضو کوچکی از خانوده ارتینگ هستم دستگاه شما از نظر فنی و از نظر اقتصادی هیچ توجیهی برای جایگزینی چاه ارت نخواهد داشت و مطمئنا تفکر ایجاد چنین دستگاهی از نظر مهندسین برق قطعا کار عبث و بیهوده ای می باشد و من خواهشی از شما دارم و اون هم اینه که از طریق عوام فریبی و انظار عمومی مردم ، واژه جایگزین چاه ارت رو از تبلیغ این دستگاه بردارید و واژه حفاظت پشتیان در کنار چاه ارت رو به این دستگاه خطاب کنید من به هیج وجه منکر زحمات همکاران شما و مسئولین شرکت شما نخواهم شد و آرزو میکنم در تولید این دستگاه به عنوان دستگاه حفاظت پشتیبان همانند کلید محافظ جان و یا ترانس ایزوله موفق باشید .

در پایان شما خوانندگان محترم تصمیم بگیرید از چاه ارت استفاده کنید یا ارت الکترونیکی

نظرات:

شاهین

تاریخ: شنبه ۱۳۹8/05/05 ساعت: 09:06

سلام قبل از خرید این دستگاه حتما و حتما از تولید کننده بخواهید بیمه مسئولیت برای اون دستگاه تهیه کنه و بهتون بده. تجربه تلخ استفاده از این دستگاه در دوجا موجوده

تهران ارت:

تاریخ: یکشنبه ۱۳۹8/05/06 ساعت: 13:03

ممنون از نظر شما

محسن صانعی PhD****sanei[at]gmail.com

تاریخ: جمعه ۱۳۹8/05/04 ساعت: 14:35

سلام من با نویسنده این متن موافقم. آن بلک‌باکس هر چه باشد، یا به «جرم کلی زمین» اتصال الکتریکی قوی دارد! که شکلی از همین الکترودهای رایج زمین خواهد بود. یا دستگاه حفاظتی جریان نشتی به منظور قطع مدار تغذیه است، که نوع دیگری از کلیدهای رایج بازار می‌تواند باشد. به‌نظر می‌رسد: واژه‌ی «ارت الکترونیکی» هوشمندانه، فریبا و البته کمی دور از حقایق علمی انتخاب شده‌است.

تهران ارت:

تاریخ: یکشنبه ۱۳۹8/05/04 ساعت: 17:47

ممنون از نظر شما

علی عسگری

تاریخ: دوشنبه ۱۳۹8/04/31 ساعت: 11:30

دوستان عزیز سلام در خصوص این دستگاه باید فقط یه جمله رو از سازندگانش پرسید و اونم اینه که آیا حاضرن این دستگاه رو به بیمه مسئولیت واگذار کنند یا خیر؟؟؟ در مورد تاریخچه این دستگاه خوبه بدونید که این دستگاه درواقع پروژه شکست خورده شرکتی * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * رعایت موارد ایمنی، استفاده از اين دستگاه منع شد. در خصوص عملکرد این دستگاه سازندگان باید بتون نحوه کارکرد اون رو توضیح بدن که بالاخره جریان مازادی که در سیستم چاه ارت رایج در زمین دفع میشه، اون جریان در این دستگاه چطور مهار میشه طبیعتا یک خازن ممکنه این کار رو کنه که بازهم بسته به شرایط، ممکنه اون خازن نتونه عملکرد مناسبی داشته باشه و منجر به مخاطرات زیادی بشه. این دستگاه به هیچ وجه رافع نیاز به چاه ارت نیست و فقط "یک مدل" اون در "برخی آزمایشات" تونسته تایید بشه و سایر مدل های اون فاقد هرگونه تاییدیه ای هستند. (نکته ای که سازندگان اون در سایتشون بهش شاراه نکردند) . قاعدتاً اگر شما بخواهید یکی از این دستگاه هارو تهیه کنید باید مطمئن باشید که تک تک دستگاه ههایی که به شما فروخته میشه باید همه تستهای مورد ادعای سازنده رو با موفقیت بگذرونه. اگرچه شرکت سازنده ادعای پشتیبانی و خدمات 24 ساعته داره ولی در فاکتور ازشون بخواهید که مسئولیت هرگونه خرابی یا بروز سانحه رو به شما تعهد بدهند که البته این قطعا خیلی مهمتر از گارانتی دستگاهه. فرض کنید این دستگاه نتونه کار یه چاه ارت رو انجام بده وباعث سوختن تجهیز شما بشه یا به دلیل برقدار شدن دستگاه برق گرفتگی رخ بده آیا سازندگان مسئولیتش رو خواهند پذیرفت؟؟؟

تهران ارت:

تاریخ: یکشنبه ۱۳۹8/04/31 ساعت: 12:35

ممنون از نظر شما

صادقي

تاریخ: دوشنبه ۱۳۹8/01/05 ساعت: 01:40

سلام و عرض ادب دوست عزيز من با اين دوستان جلسه داشتم و مثبت بود، دوستان در جلسه گفتن مربوط به ارت تجهيزات جريان صعيف هست و نه كليه ارتها پيشنهاد ميشود. من دراون جلسه بادوستان آن سركت جواب تمام سوالها را گرفتم و كاملا منطقي بود تست عملياتي بر روي يك سيستم مخابراتي گرفتم و جواب مثبت بود، ولي نظرم اين هست كه اسم دستگاه درست انتخاب نشده هست صادقي

تهران ارت:

تاریخ: چهارشنبه ۱۳۹8/01/07 ساعت: 09:55

ممنون از نظر شما

محمد

تاریخ: دوشنبه ۱۳۹۷/12/27 ساعت: 14:16

با سلام خدمت همکاران محترم فکر کنم اگر عملکرد دستگاه رو به صورت مستند منتشر کنن راحت تر بشه نظر داد با این سرعت پیشرفت تکنولوژی به نظر بنده هیچ چیز بعید نیست مهم اینکه اگه ادعایی هم بشه اثبات کرد ‌ فکر میکنم به راحتی بشه با چند تا تست ساده به نتیجه رسید و بشه نظر کارشناسی داد نظر دادن در مورد تایید یا ردش با نداشتن اطلاعات و ندیدن دستگاه و عملکرد اون کار درستی فکر نمیکنم باشه چیزی که من در حد شنیدها شنیدم برای تجهیزات جریان ضعیف خیلی کارامده . اما باز هم باید از نزدیک دید تا علمی باشه نه تصورات پوچ

تهران ارت:

تاریخ: جمعه ۱۳۹8/01/02 ساعت: 23:48

ممنون از نظر شما

ناشناس

تاریخ: جمعه ۱۳۹۷/11/12 ساعت: 21:06

با سلام واحترام بنده به عنوان یک مهندس برق ما بایست هر لحظه منتظر این باشیم که تجهیز جدیدی بیاید من این دستگاه را جاه های زیادی دیدم این سیستم موافقبان ومخالفان خودش رو داره در بعضی جاه ها خیلی راضی هستند بعضی جاه ها اصلا میگن جواب نمیده حقیقتا من هم مثل نویسنده به شرکت رفتم چون موضوع جدیدی رو مطرح کرده بودند من علامت سوال زیادی دارم که تولید کننده نتونست من رو قانع کند ولی با رایزنی ازشون چند تا دستگاه امانی گرفتم تا تست کنم اگه جواب بده یک انقلاب در صنعت رخ میده

تهران ارت:

تاریخ: شنبه ۱۳۹۷/11/13 ساعت: 12:36

ممنون از نظر شما

ناشناس

تاریخ: یکشنبه ۱۳۹۷/11/07 ساعت: 20:59

سلام همکاران گرامی. دستگاه ارت الکترونیکی در واقع یک کلید محافظ جان هست که در برابر نشتی های تا ۴۲ ولت کارکرد صحیح دارد ولی با ولتاژ سطح تماس بیشتر مدار تغذیه مصرف کننده را قطع میکند که این خود دلیلی بر عدم کارایی مورد نظر این دستگاه میباشد در صورتی که بد ترین چاههای ارت نیز تحت هیچ شرایطی سبب قطع سریع و عدم ثبات الکتریکی تجهیزات الکتریکی نمی شود. در ضمن این دستگاه توانایی دفع هارمونیک سوم رو نداره . در واقع این دستگاه یک محافظ ساده به همراه یک دمپر جریان آنبا لانسی بیشتر نیست و در بهترین حالت فقط برای تجهیزات جریان ضعیف به عنوان یک محافظ پشتیبان و نه یک محافظ اصلی کار برد دارد. یا حق

تهران ارت:

تاریخ: دوشنبه ۱۳۹۷/11/08 ساعت: 10:53

ممنون از نظر شما

صادقي:

تاریخ: دوشنبه ۱۳۹8/01/05 ساعت: 01:44

يك جواب هم در مورد اون دوستي كه فرمودن قابليت فيلتر هارمونيك مرتبه سه را ندارد ، عرض كنم كه چاه ارت هم چنين قابليتي ندارد ، لطفا بدون اطلاع نظر نديد، صنعت فيلتر هارمونيك يك صنعت تخصصي درجهان هست و هيچ ارتباطي بازمين ندارد، لطفا نظر بنده را نسر دهيد صادقي

محمد no***99[at]yahoo.com

تاریخ: دوشنبه ۱۳۹۷/10/10 ساعت: 09:36

با سلام احتراما بنده بعنوان یک مهندس برق و کسی که چندین سال سابقه کار در صنعت برق و صنایع نفت و گاز دارد، باید عرض کنم که ادعای ارت الکترونیکی صرفا یک ادعاست و هیچ استانداردی در هیچ جای دنیا جایگزینی برای چاه ارت معرفی نکرده است و فقط از دستگاههایی شبیه این دستگاه را بعنوان مکمل سیستم ارت مجاز میداند. همانطور که شرکت سازنده هم اذعان کرده، این دستگاه جایگزین ارت صاعقه نمیتواند بشود پس چطور جایگزین ارت ساختمان میشود؟ اینکه میفرمایند انرژی را در خود تلف میکند پس در صورتی که این انرژی زیاد باشد میتواند باعث خطر شود و البته طبق اصول اولیه مدارات الکتریکی این انرژی باید به منبع اصلی خود یعنی ترانس یا ژنراتور شبکه برگردد. سوال اینجاست که این مسیر چگونه توسط دستگاه شرکت تولید کننده فراهم میشود؟ پس باید خود این دستگاه هم به ارت وصل شود تا بتواند این مسیر را فراهم کند. در غیر اینصورت دستگاه کارایی ندارد یا از سیم نول بعنوان ارت استفاده میکند که این هم ذاتا خطرناک است. ضمنا تاییدیه EMC فقط مربوط به سازگاری الکترومغناطیسی تجهیزات است و دلیلی بر کارآیی این دستگاه بعنوان چاه ارت نمیباشد. متاسفانه عوام مردم ممکن است حرف شرکت تولید کننده را باور کنند اما متخصصین برق بهیچ وجه چنین ادعایی را نمیتوانند قبول کنند و اینکه مشتری ها راضی بوده اند نمیتواند دلیل فنی برای تایید عملکرد دستگاه باشد. شرکت تولید کننده این دستگاه لطفا دلایل علمی و فنی برای کارایی دستگاه ارایه دهد. بنده بعنوان یک فرد مطلع عرض میکنم این دستگاه فقط میتواند بعنوان یک مکمل برای سیستم ارت استفاده شود همانطور که کلیدهای جریان نشتی RCD (یا اصطلاحا محافظ جان) این کار را انجام میدهند البته با قیمتی بسیار کمتر از این دستگاه. استفاده از واژه ارت الکترونیکی گمراه کننده است و هیچ تجهیزی نمیتواند جایگزین سیستم ارت شود. بهتر است نام این دستگاه را تغییر دهند تا باعث گمراهی افراد نشود.

تهران ارت:

تاریخ: دوشنبه ۱۳۹۷/10/10 ساعت: 17:30

ممنون از نظر شما

حمید

تاریخ: سه شنبه ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ساعت: 10:22

دوست عزیز امیدوارم این دیدگاه پاک نشه اما چون کار شما چاه ارت هست نباید محصولی که رقیب شما هست و دردسر چاه رو نداره بگویید من مجموعه شرکت ما این محصول رو روی دستگاه های حساس نصب کرده و کاملا جوابگو کار ما بوده پس تخریب شما فایده ای ندارد خودتونو خسته نکنید

تهران ارت:

تاریخ: سه شنبه ۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ساعت: 17:20

ممنون از نظر شما

لطفا نقد یا دیدگاه خود را برای ما ارسال بفرمائید

میزان رضایت شما از این بخش:(اطلاعات تماس و ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
(26 رای، %89)