تست چاه ارت

تست چاه ارت

تست چاه ارت، اندازه گیری چاه ارت و سیستم ارتینگ، تست چاه ارت چیست؟ و روشهای تست چاه ارت

تاریخ بروز رسانی: خرداد ماه 1403

تست چاه ارت و اندازه گیری مقدار اهمی چاه ارت

خیلی از اوقات این سوال پیش می‌آید، بعد از اجرای چاه ارت چه نیازی است که توسط افراد مجرب، چاه ارت را تست کنیم؟
یاد قدیم‌ها بخیر، آن زمان که برقکارها چاه ارت را اجرا می کردند و با یک لامپ 200 وات یک سر سیم فاز را به یک سر لامپ و سر دیگر لامپ را به سیم آمده از چاه ارت وصل می کردند، وقتی روشن می‌شد می‌گفتند پس چاه ارت درست عمل کرده. اما واقعیت چه چیزی است؟؟؟

تست چاه ارت در واقع اندازه گیری مقاومت اهمی چاه ارت است؛ اینکه ما فقط یک چاه ارت را اجرا کرده‌ایم و یا با روش سنتی (لامپ 200 واتی) صحت عملکرد چاه ارت را بررسی کرده‌ایم این کافی نیست. استاندارد بین المللی IEEE81 دستورالعملی ارائه کرده است که بعد از اجرای سیستم ارتینگ به هر روش (عمقی - سطحی - میله ای) باید توسط دستگاه اندازه گیری ارت سنج مقاومت اهمی سیستم ارتینگ سنجیده شود.

تست چاه ارت با دستگاه ارت تستر به روش سه سیمه

تست چاه ارت با دستگاه ارت تستر به روش سه سیمه

دو روش‌ تست چاه ارت

روش تست چاه ارت با دستگاه ارت تستر یا همان ارت سنج اندازه گیری می شود.

دو روش برای اندازه گیری وجود دارد:

 • روش اول اندازه گیری سه سیمه
 • روش دوم اندازه گیری ارت مرده

اندازه گیری و تست چاه ارت به روش سه سیمه

پراپ دستگاه ارت تستر

پراپ دستگاه ارت تستر

در استانداد IEEE81 تاکید به اندازه گیری به روش سه سیمه شده است در واقع این روش به زبان ساده به این ترتیب است پراپ سبز رنگ دستگاه ارت تستر را به چاه ارت متصل می کنیم پراپ زرد رنگ دستگاه ارت تستر که میزان اختلاف ولتاژ (پتانسیل) را نسبت به سیم سبز (چاه ارت) تولید می کند توسط میله 20 سانتی به فاصله 5تا10 متر از چاه ارت به زمین کوبیده می شود و میله دوم که توسط پراپ قرمز رنگ که میزان تزریق جریان را در دستگاه ارت تستر بر عهده دارد به فاصله 5 تا 10 متر از میله اول (میله زرد) به داخل زمین کوبیده می شود. که تمام این فرایند باید در یک راستا و در یک خط مستقیم انجام شود و در نهایت نتیجه به عدد اهمی دقیق رسیده شود.
بعد از وصل اتصالات نوبت به روشن کردن دستگاه ارت تستر می باشد قبل از اینکه رنج اهمی دستگاه ارت تستر را روی مقاومت مشخص شده بر روی آن بیاوریم سلکتور دستگاه را روی میزان ولتاژ آورده و مقدار ولتاژ را قرائت می‌کنیم.
عدد خوانده شده باید زیر 10 ولت رانشان دهد در واقع ما با این تست اولیه صحت عملکرد دستگاه و نحوه صحیح الکترودها را که داخل زمین کوبیده ایم تست می کنیم.
مرحله بعدی تنظیم سلکتور اهمی دستگاه است که معمولا برای اولین بار زیر 20 اهم قرار داده عدد خوانده شد برحسب اهم است که میتواند عدد صحیح و یا اعشاری باشد.
اگر مقاومت چاه ارت از رنج 20 اهم بالاتر باشد سلکتور اهمی دستگاه را زیر 200 اهم آورده و اندازه را قرائت می‌کنیم و به همین روش سلکتور روی زیر 2000 اهم امده و عدد قرائت می شود.

تست چاه ارت به روش ارت مرده

تست چاه ارت به روش ارت مرده

اندازه گیری و تست چاه ارت به روش ارت مرده

روش دوم اندازه گیری به روش ارت مرده می باشد؛ این روش برای مناطقی کاربرد دارد که امکان کوبیدن میله به داخل زمین وجود ندارد در این روش از سیم مخصوص اندازه گیری ارت مرده دستگاه استفاده می‌شود.
روش اندازه گیری ارت مرده به اینصورت است که، پراپ سبز را همانند روش سه سیمه به سر چاه ارت متصل کرده و پراپ دوم (سیم مخصوص اندازه گیری ارت مرده) سیمی است که یک سر آن دو فیش به هم متصل شده دارد و سر انتهایی آن به گیره، سر دو فیش را به نقاط P و C دستگاه وصل کرده و سر گیره ای سیم را به بدنه فلزی نزدیکترین تجهیز به چاه ارت و یا سیم نول نزدیک چاه ارت وصل کرده و مراحل بالا را مجددا انجام می‌دهید عدد قرائت شده میزان مقاومت اهمی چاه ارت می باشد.

همواره به این نکته توجه شود که در بین این دو روش، روش اندازه گیری چاه ارت و سیستم زمین به روش سه سیمه دقیق‌تر و مطابق استاندارد بین المللی IEEE81 می‌باشد.

هزینه و قیمت تست چاه ارت و صدور تایید چاه ارت

 1. تست چاه ارت و صدور تاییدیه ساختمان های مسکونی و تجاری

  توضیحات: برآورد هزینه صدور این نوع تاییدیه بسته به تعداد حلقه چاه ارت متغیر می باشد.

  قیمت: تماس با کارشناسان دفتر تهران ارت.

 2. تست چاه ارت و صدور تاییدیه شهر بازی ها

  توضیحات: برآورد هزینه صدور این نوع تاییدیه وابسته به تعداد حلقه چاه ارت و تعداد دستگاه های شهر بازی دارد.

  قیمت: تماس با کارشناسان دفتر تهران ارت.

 3. تست و اندازه گیری سیستم ارت و صدور تاییدیه کارخانجات صنعتی

  توضیحات: برآورد هزینه صدور این نوع تاییدیه وابسته به تعداد حلقه چاه ارت و تعداد هر انشعاب الکتریکی کارخانجات صنعتی دارد. (هر انشعاب شامل: تابلوهای دیواری و ایستاده، دستگاه های الکترویکی مجموعه، بدنه و اسکلت فلزی و ... آن کارخانه یا کارگاه صنعتی دارد)

  قیمت: تماس با کارشناسان دفتر تهران ارت.

نکته: در بعضی از پروژه‌ها به درخواست کارفرما می‌توام فقط تست چاه ارت را انجام داد و تاییدیه چاه ارت را به مرحله درخواست ایشان سپرد. هزینه و قیمت هر تست چاه ارت به تنهایی 1,000,000 تومان و برای تاییدیه چاه ارت 1,200,000 تومان می باشد.

در پایان مفتخر هستیم گروه مهندسی تهران ارت با داشتن جدیدترین و بروز ترین دستگاههای ارت تستر، که همگی از مراکز داخلی کشور برگه کالیبراسیون را اخذ کرده‌اند و با داشتن افراد مسئول، متعهد و خبره در کنار شما خواهیم بود تا تست و اندازه گیری دقیق از چاه ارت و سیستم ارتینگ و لایتنینگ داشته باشیم.

سئوالات متداول تست چاه ارت

تست چاه ارت چه کاربردی دارد؟

هر تولید کننده تجهیزات الکتریکی در دستورالعمل (Manual) دستگاه خود، اندازه مقاومت اهمی سیستم ارت را به مصرف کننده مشخص کرده است؛ البته این در دستگاههای الکتریکی حساس بیشتر مشاهده می‌شود.

میزان عدد اهمی چاه ارت مطابق استاندارد، چند اهم باید داشته باشد؟

چاه ارت مربوط به تجهیزات الکتریکی، مقاومت زیر 5 اهم باید داشته باشد.
چاه ارت مربوط به تجهیزات الکترونیکی، مخابراتی، کامپیوتری، میکروپرسسوری و غیره مقاومت زیر دو اهم باید داشته باشد.
چاه ارت مربوط به صاعقه گیر، زیر ده اهم باید داشته باشد.

مقاومت چاه ارت ساختمان مسکونی باید چند اهم باشد؟

مقاومت اهمی ساختمان مسکونی با دو پارامتر مشخص می شود اول مقاومت اهمی مستقل چاه ارت و دوم مقاومت اهمی معادل با در نظر گرفتن کلیه همبندیهای ساختمان.
پارامتر اول مربوط به مقاومت مستقل چاه ارت است که این مقاومت می تواند زیر ده اهم باشد هر چند که در خیلی از کتب و فرمولهای الکتریکی عدد 25 اهم ذکر شده است اما آنچه که مهم است، پارامتر دوم یعنی در واقع مقاومت معادل کل سیستم با در نظر گرفتن مصرف کنندها و همبندی مجموعه می باشد که این مقدار هم در مبحث 13 نظام مهندسی و هم در آیین نامه حفاظتی تاسیسات الکتریکی در کارگاه‌ها، مراکز صنعتی و کارخانجات وزارت کار و رفاه اجتماعی عدد زیر دو اهم مشخص شده است.

لطفا نقد یا دیدگاه خود را برای ما ارسال بفرمائید

میزان رضایت شما از این بخش:(اطلاعات تماس و ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
(2 رای، %75)